Tańczący dom – najciekawszy budynek Pragi!?
 Oceń wpis
   

Tańczący Dom to budynek o niecodziennym projekcie dwóch architektów Vlado Milunić i Franka Gehry'ego, usytuowany nad brzegiem Wełtawy.

Czym się charakteryzuje i dlaczego warto go zobaczyć? Jak sama nazwa wskazuje budynek swą kubaturą nawiązuje do tańca. Można w nim zobaczyć tańczącą parę kobiety i mężczyzny - z tego też względu budynek bywa nazywany Ginger & Fred(w nawiązaniu do znanej pary tanecznej Ginger Rogers i Freda Astair - duetu tancerzy z pierwszej połowy ubiegłego wieku).

Pomysł takiego zagospodarowania wolnego miejsca w dzielnicy Nové Město , po dziewiętnastowiecznej kamienicy, był bardzo kontrowersyjny. Jak wiemy Praga słynie z zabudowy neobarokowej, neogotyckiej i secesyjnej, z tego też względu mieszkańcy obawiali się, jak Dancing House wkomponuje się w taki wizerunek miasta. Okazało się, że Ginger&Fred znalazł na dobre swoje miejsce w architekturze Pragi. Ten nowoczesny budynek z całą pewnością nie kontrastuje z zabytkowymi budynkami, które go otaczają. Jest raczej pięknym pomostem łączącym różne epoki i style. W 1996 roku, po zakończeniu budowy magazyn Time przyznał mu miano Projektu Roku 1996. A dziś turyści zwiedzający Pragę i podziwiający jej architekturę, muszą również koniecznie sfotografować Tańczący Dom.

 

Komentarze (0)
Kingdom Tower – najwyższy budynek świata w budowie!
 Oceń wpis
   

Widzieliście już wizualizacje najwyższego budynku świata? Kingdom Tower powstaje w Jeddah, w Arabii Saudyjskiej. Zakończenie budowy planowane jest na lata 2016-2017. Budynek ma mieć kilometr wysokości oraz 530 tys.

Twórcą tego projektu jest Adrian Smith+Gordon Gill Architecture. Smith jest jednym z najbardziej znanych amerykańskich architektów. Inne jego dzieła to m. in. aktualnie najwyższy budynek świata, czyli Burj Khalifa w Dubaju. Jak mówi sam architekt, projekt Kingdom Tower jest nawiązaniem do tradycji kraju, ale jednocześnie jest milowym krokiem w przyszłość, jeśli chodzi o zastosowane technologie i materiały budowlane.

Pomysłodawcy Kingdom Tower mają nadzieję, że Jeddah stanie się bardzo atrakcyjnym turystycznie miastem. Co ma przyciągać turystów z całego świata? Na przykład najwyżej usytuowany taras widokowy - 600 m nad ziemią, o średnicy 30m.. Jak się na tam będzie można dostać? W budynku przewiduje się rozmieszczenie 59 wind, w tym również wind piętrowych. Jedna z nich będzie transportować gości z szybkością 10m na sekundę (dla porównania winda w Pałacu Kultury w Warszawie przemieszcza się z prędkością 6m na sekundę).

Kingdom Tower ma przyczynić się do rozwoju Arabii Saudyjskiej i zmiany wizerunku tego państwa na świecie.

Komentarze (1)
Projektant adaptujący
 Oceń wpis
   

 Kupiłeś gotowy projekt domu? Musisz teraz udać się do biura adaptującego, celem dokonania adaptacji projektu. Dlaczego jest to niezbędne? 

Otóż gotowy projekt jest dostosowany do ogólnych warunków dotyczących budownictwa w naszym kraju. Jednak każdy region, a nawet każda działka ma swoje uwarunkowania. Dlatego projektant adaptujący ma za zadanie sprawdzić wymogi zawarte w planie zabudowy czy warunkach zagospodarowania i dostosować do nich projekt. Poza tym projekt zagospodarowania działki, który sporządzi,  określi np. gdzie będą znajdować się przyłącza mediów, jak ma być usytuowany dom w stosunku do granicy działki i sąsiednich zabudowań, i wiele innych. 

Projektant adaptujący sam może dokonać uzgodnień z sąsiadami dotyczącymi mediów czy z urzędami (zakładem energetycznym, wodociągowo-kanalizacyjnym, gazowniczym). Może również wprowadzić do projektu zmiany związane z indywidualnymi potrzebami inwestora - jeśli wcześniej zezwoli na to autor projektu. Zmiany mogą dotyczyć przestawienia ścianek działowych, elewacji, ogrzewania domu, wysokości okien i drzwi, itd. 

Gdy wszystkie te zmiany zostaną naniesione na projekt, wówczas posiadamy już projekt budowlany, który można przedstawić w urzędzie wraz z prośbą o pozwolenie na budowę. 

Komentarze (0)
Projekt Guliwer 2G
 Oceń wpis
   

Wiele osób decyduje się na zakup gotowego projektu domu Guliwer. Na różnych forach można śledzić dyskusje na ten temat oraz oglądać kroniki z budów. Poniżej prezentujemy film ukazujący powstawanie Guliwera 2G. 

 

 

Wizualizacja gotowego już projektu domu wygląda następująco:

Projekt domu Guliwer 2G

Projekt domu Guliwer 2G

 

Dom jest nie za duży i bardzo funkcjonalny. Idealnie dostosowany do polskich warunków. 

Komentarze (0)
Nieoceniony wpływ słońca!
 Oceń wpis
   

Chyba każdy z nas miał możliwość przekonać się, jak wpływa na człowieka brak światła słonecznego. Warto o tym pamiętać przy projektowaniu swojego domu. Dlaczego?

Naukowcy zajmujący się tym zagadnieniem doszli do wniosku, że światło słoneczne ma wpływ na zdrowie i wydajność człowieka. Sprawdzono to w zakładach pracy. Zadbano, by do stanowisk pracy docierało światło słoneczne i okazało się, że spadła absencja w pracy, a wzrost efektywności odnotowano na poziomie 6-16%. 

Z uwagi na powyższe dane warto zwrócić uwagę na wielkość okien i ich rozmieszczenie. Należy także dopasować układ pomieszczeń w domu do "wędrówki" słońca po niebie. 

Projekt powinien być dostosowany do układu naszej działki. Sypialnia powinna znajdować się we wschodniej stronie domu. Poranne słońce zaglądające do naszej sypialni z pewnością wprawi nas w dobry nastrój. Salon natomiast jest miejscem, w którym przebywamy zazwyczaj dopiero po południu, może więc znajdować się w zachodniej części. Południowe słońce powinno za to gościć w pokojach dziecięcych. 

Warto pamiętać o tych wskazówkach przy wybieraniu gotowego projektu domu. 

 

 

 

Komentarze (0)
Dom parterowy czy z użytkowym poddaszem?
 Oceń wpis
   

Takie pytanie zadaje sobie każdy, kto zastanawia się nad wyborem projektu domu. Należy dokonać takiego wyboru, który będzie korzystny dla całej rodziny. 

Po pierwsze należy zastanowić się nad możliwościami fizycznymi rodziny. Otóż dla osób starszych codzienna wspinaczka po schodach może być problemem nie do pokonania. Rozwiązaniem w tym przypadku może być dom parterowy lub sypialnia na parterze w domu z użytkowym poddaszem. Z drugiej strony schody mogą stanowić dobra formę ruchu, dla zdrowych członków rodziny. 

Warto również przemyśleć potrzeby rodziny. Czy domownicy lubią spędzać dużo czasu w swoim towarzytwie, czy też wolą większą miarę prywatności? Dom parterowy umożliwi lepszy kontakt członkom rodziny, co na pewno przyczyni się do zacieśnienia więzi. Dom z użytkowym poddaszem sprzyja atmosferze intymności, dzięki podziałowi na dwie strefy - dzienną i nocną. 

Zanim więc przystąpicie do przeglądania gotowych projektów domów, warto całą rodziną zastanowić się nad kwestią wyboru domu parterowego czy z użytkowym poddaszem.

 

Komentarze (1)
Niziołek - gotowy projekt domu dla 4 os. rodziny
 Oceń wpis
   

Projekt Niziołek to kolejna propozycja gotowego projektu domu jednorodzinnego autorstwa grupy projektowej Dominanta. Jest to typowy dom bez podpiwniczenia, ale za to z użytkowym poddaszem. Jak widać na wizualizacji poniżej zaplanowano dach dwuspadowy. Parter domu obejmuje średniej wielkości salon (22 m2 powierzchni), kuchnię z jadalnią, łazienkę, pomieszczenie gospodarcze, wiatrołap oraz praktyczną garderobę usytuowaną tuż przy wejściu. Warto zwrócić uwagę, że w wersji podstawowej nie zaplanowano garażu, a tylko wiatę - pozwala to obniżyć koszty związane z budową domu (oczywiście w wersji Niziołek II garaż już uwzględniono).

Niziołek - gotowe projekty domów jednorodzinnych z użytkowym poddaszem

Jak możemy zauważyć na zaprezentowanych poniżej rzutach, na poddaszu zaplanowano trzy sypialnie oraz całkiem niemałą wspólną łazienkę.

Projekt Niziołek - rzut parteru

Projekt domu Niziołek - rzut poddasza

Bardzo ciekawym detalem, widocznym w rozplanowaniu poddasza jest możliwość wyjścia na balkon z dwóch sypialni. Oczywiście sypialnie można dowolnie zagospodarować jako gabinet czy salon.

 

Komentarze (4)
Luksusowe projekty domów - wirtualne wycieczki
 Oceń wpis
   

Niejednemu poszukiwaczowi właściwego projektu domu niewątpliwie przyda się chwila odprężenia :). Zapraszam do obejrzenia fajnych wizualizacji luksusowych projektów domów. No bo znaczy zaledwie kilka minut w porównaniu z tymi godzinami spędzonymi na wertowaniu katalogów :).

1) Dom w stylu śródziemnomorskim?

2) Projekt domu w stylu luksusowego dworku.

3) Dom najwyższej klasy...

Komentarze (1)
Wykusz i lukarna w projekcie domu
 Oceń wpis
   

Gdy tworzymy własny projekt domu lub wybieramy gotowy, zwracamy uwagę na to, by bryła domu nie przypominała 'komunistycznego kwadraciaka', ale by kształt domu był ciekawy i  przyciągał wzrok. Do ożywienia bryły budynku świetnie nadaje się wykusz i lukarna. Te dwa elementy budowlane nie tylko pływają na estetykę domu, ale również zwiększają powierzchnię użytkową i zapewniają więcej światła słonecznego w pomieszczeniach.

Wykusz jest motywem zaczerpniętym z budownictwa obronnego.  Dziś w wykuszu najczęściej projekt przewiduje jadalnię. Rodzaje:

  • wykusz łukowy
  • wykusz prostokątny
  • wykusz trapezowy
  • trójkątny.

Wykusz najczęściej zakończony jest osobnym daszkiem lub  balkonem. Przykład wykuszu możemy zobaczyć w projekcie Hobbit wykonanym przed grupę projektową Dominanta:

Projekt domu HobbitProjekt domu Hobbit

 

Lukarna to element konstrukcji dachu umożliwiający montaż okna pionowego.  Wyróżniamy:

  • lukarnę panoramiczną - okna umiejscowione są w ścianie frontowej i w ścianach bocznych,
  • lukarnę 'wole oko' -  okna owalne lub łukowate,
  • lukarnę trójkątną -  okno trójkątne, lukarna składa się tylko z dwuspadowego daszku bez ścianek bocznych.

Najczęściej lukarna ma tradycyjny kształt, tak jak w projekcie domu Ptyś:

projekt domu PtyśProjekt domu Ptyś

Komentarze (2)
Projekt Puchatek - stylowy dom dla nowoczesnych
 Oceń wpis
   

Najlepszym sprawdzianem jakości gotowego projektu domu jest niewątpliwie ilość jego sprzedanych egzemplarzy. Oczywiście nie mamy wglądu w dane dotyczące sprzedaży poszczególnych projektów, niemniej dzięki rozmaitym narzędziom dostępnym w sieci, możemy sprawdzić trendy panujące wśród internautów. I okazuje się, że projekt Puchatek jest jednym z najczęściej poszukiwanych w wyszukiwarkach, tj. Google czy Bing.

Projekt Puchatek na pewno będzie idealny dla kilkuosobowej rodziny. Choć powierzchnia użytkowa nie jest może ogromna, bo wynosi 138,7 m2, to na pewno dobrze się w tym domu będą czuły osoby lubiące przestrzeń. Na parterze bowiem zaplanowano między innymi przestronny salon zintegrowany z jadalnią. Duży wpływ na to ma także fakt, iż klatka schodowa została zaprojektowana tak, aby wizualnie jak najmniej ograniczać przestronność parteru. Natomiast kominek zapewni domownikom przyjemną atmosferę podczas mroźnych wieczorów.

Zdecydowanym atutem Puchatka jest bezpośrednie przejście z garażu do domu. Dodatkowo z garażu mamy dostępne niewielkie pomieszczenie gospodarcze, które dzięki umieszczonym w ścianie wewnętrznej kanałom kominowym bez problemu można zaadoptować na kotłownię. Bardzo praktyczne jest też umiejscowienie na parterze garderoby - znajduje się ona bowiem między garażem a resztą domu.

A co możemy powiedzieć o poddaszu? Niewątpliwie bardzo wygodnym rozwiązaniem jest wyjście z każdej sypialni na balkon. Natomiast w części domu umiejscowionej nad garażem zaplanowano średnich rozmiarów pokój rekreacyjny, który na pewno będzie świetnym miejscem do nauki czy zagłębienia się w lekturę ulubionej książki. Warto więc obejrzeć wizualizacje:

Gotowy projekt domu Puchatek - wizualizacja frontu

Puchatek - strona prawa domu

Wizualizacja domu Puchatek - stronia tylnia

Projekt Puchatek - widok domu od strony ściany garażu

Komentarze (1)
1 | 2 | 3 | 4 | 5 |
Najnowsze wpisy
2017-04-25 11:36 Dlaczego kotły Buderus?
2017-03-01 18:37 Architektura Lublina
2017-02-26 21:48 Dywany wełniane – natura w domu
2017-01-27 16:11 Dom bezpieczny dla dzieci
2017-01-27 16:10 Budowa domu czy kupno nowego?
2016-06-13 09:43 Duży komfortowy dom
2016-03-11 15:05 Nowa wersja najbardziej popularnego projektu pracowni Domina
2016-01-19 17:04 Domy w różnym stylu
2015-10-22 09:50 Zawód GEODETA
2015-08-24 09:29 Zawód ARCHITEKT
Najnowsze komentarze
2016-05-17 12:48
kkatiaa901:
Balustrady ze stali nierdzewnej - czy warto?
Wolę takie niż drewniane :) http://pieknetapety.pl
2016-05-17 12:47
kkatiaa901:
Nowa wersja najbardziej popularnego projektu pracowni Domina
Przepiękny projekt! http://decoboo.pl
2016-02-05 09:57
kkatiaa901:
Domy w różnym stylu
Najbardziej mnie urzekł ten ostatni i drewniany mały domek :) Do ozdobienia takiego domu w[...]